2009/10 Season's trophy holders

Junior Player of the Grade awards

Bleier Trophy

Most outstanding Year 2 player based on all performances for the Club during the season

Avinaash Krishnan

Junior Presidents Cup

Most outstanding Year 3 player based on all performances for the Club during the season

Dimithri Gallage

Club Captains Cup

Most outstanding Year 4 player based on all performances for the Club

Conor Ansell

Vice Chancellors Cup

Most outstanding Year 5 player based on all performances for the Club

Fergus Ellis

Kirk Wallace Cup*

Most outstanding Year 6 player based on all performances for the Club during the season.

Felix Wilson

Jack Burton Cup

Year 7 player scoring the most club points in Saturday competition

Jared Schnell

Graeme Lynch Cup

Most outstanding Year 7 player based on performances for the Club in traditional inter-club fixtures

James Ellis

ACA Cup

Most outstanding Year 8-U14 player

Tom Ritchie

Past Presidents Cup

Most outstanding U15 player

Nick Hall

Richard Walker Cup*

Most outstanding junior girl playing soft-ball cricket based on all performances for the Club during the season

Tate McGregor

Junior Grade Trophies

Professor H.S. Dettman Cup (Keepers Cup) Awarded to the wicket keeper (U18-Year 5) taking the most dismissals as a WK during the season based on all performances for the junior club Dane Schnell – 17  
Lex Forrest Bowl Awarded to the fielder (all grades) who takes the most catches during the season based on all performances for the junior club William Finch – 27
R.C. Hooton Cup Awarded to the fielder (all grades) who makes the most run-outs during the season based on all performances for the junior club Sebby Stephan – 23
Hadlee Cup Awarded to the player (all grades) who takes the most wickets during the season based on all performances for the junior club Bailey Service – 46
Sponsors Cup Awarded to the player (U18 - Year 5) recording the best bowling figures during an innings for the junior club Tom Miller 7 for 23  v Cornwall
Bradman Cup Awarded to the player (all grades) who scores the most runs during the season based on all performances for the junior club Matt Soroka – 542
Life Members’ Cup Awarded to the player (U18 - Year 5) recording the highest score during an innings for the junior club Jeremy Myers 116  v Ellerslie
Bob Lang Memorial Cup Awarded to the players scoring the highest partnership in an innings in the junior grades Sam Klippel & Pierce Fletcher 214 for 2nd wkt vs H-Pak
Rep Cup Awarded to the player recording the best batting performance for EDCA or Auckland in a representative game Nico Hutton – 149 for U17B
EDCA Cup Awarded to the player recording the best bowling performance for EDCA or Auckland in a representative game James Ellis – 4–8 for PSBB
Sportsmanship Cup Awarded for Club spirit (recipient will be selected from the highest graded junior team) Lucy Creighton
Bill Hart Trophy Awarded to the coach whose team wins the Club’s Best and Fairest teams competition Hamish McGregor and Graham Ansell
Bill Hart Teams Competition Medals Awarded to the top three teams in the Club’s Best and Fairest teams competition 1st Place    U12 Girls Drumm 2nd Place    Year 4 Jets 3rd Place    Year 3 Dolphins

Senior Grade trophies

Morrison Cup                         Most Run                                                                              Tim Dineen (Premier Reserves) - 573 runs
Minogue Cup Highest Score Robert Dunbar (A) - 152* runs
King Cup Most Enterprising Batsman Nick Hawke (Premier Reserves)
Presidents Cup Most Wickets Jamie Grupen-Hall (C1) 50 wickets
Spurdle Trophy Best Bowling Figures EmmanuelMatamabnadzo (C1) - 7/16
Dykes Cup Best Fielder Simon Wood (PR and Snr A) -18 Dismissals
Thompson Cup Best All rounder Jamie Grupen-Hall (C1) - 1569 points

 Senior 1 day and T20 Trophies

Gibbons-Eustace Cup Most Runs (1D or T20) Hamish Syrett (4C Iron Maiden) – 590 runs
Burton Cup Highest Score (1D or T20) Hamish. Syrett (117* runs)
Anderson Cup Most Wickets (1D or T20) Andrew Kemp (3A CMP) – 36 wkts
Warneford Cup Best Bowling Figures (1D or T20) C. Singh – 7/42
Bell Cup Best Fielder (1D or T20) Phil Carter (3A CMP) 18 Catches 1 Stumping
Mark Richardson Cup Best all rounder (T20 competition) Rohan Bhatia – 549 points
Bennett Cup Best all rounder (1D competition) Hamish Syrett (4C Iron Maiden) – 1410 points

Women's graDe Trophies

Akarana Cup                                     Awarded to the best first year player in  hardball cricket                                           Rachelle Meijer                 
Prichard Cup Awarded to the best fielder (most senior team) Natasha Reddy
Badham Cup Awarded to the player (most senior team) who scores the most runs Alex Hurley (400 runs)
Drumm Cup Awarded to the player (most senior team) who takes the most wickets Amy Lole-Taylor & Karis Benjamin (24 wickets each)

Presentation of All Grade Awards and Supreme Club Awards

Keepers Trophy – Most dismissals by a WK in all senior grades Colin Finch - 36 dismissals (new club record)
Simon Hollies Memorial Trophy - Outstanding contribution both on and off the field by a senior player Dave Lewy
McKenzie Cup - Outstanding senior club spirit Dan Marsic
Patrons Shield – Volunteer services to the junior club Sheryll Ofner
Emily Drumm Salver – Most outstanding junior girl Gemma Lord
J T Sparling Cup - Most outstanding junior boy Richard Skelton
Laurie Schnauer Memorial Cup or “Mr Cricket” award - the Senior Club Player of the Year Jamie Grupen-Hall (2044 Points)